קרחת יער.png

נפגשים בקרחת היער -

ACT וחברים לדרך

יום עיון מוקלט

יום עיון מקוון (מוקלט)

נפגשים בקרחת היער -

ACT וחברים לדרך

דיאלוגים בין act ובודהיזם, יוגה, פסיכואנליזה ופילוסופיה קונטיננטלית.

באחד מהראיונות עם סטיבן הייז, הוא מספר כי כאשר התחיל לפתח את ACT, הוא וצוות החוקרים שאיתו, כמו נכנסו לתוך מעבה היער עם מצ'טה ביד. הם פינו לעצמם דרך פנימה, חתכו ענפים, פרצו שבילים, עד שהגיעו לקרחת יער. בקרחת היער, הייז אומר, הם פגשו עוד הרבה מאד אנשים, אנשים שהגיעו לשם קודם. אנשי רוח, פילוסופים, אנשי דת, פסיכואנליטיקאים ועוד ועוד. ההבדל בינינו לבינם, אומר הייז, הוא שהמצ'טה שלנו היא מדעי ההתנהגות. 

ACT היא גישה טיפולית מבוססת מיינדפולנס, השייכת לגל השלישי של CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) ונטועה במקורות ביהביוריסטיים ואבולוציוניים. גישת טיפול זו שמה במרכז המיקוד שלה עבודה על גמישות פסיכולוגית, הווה אומר, הרחבת אפשרויות הפעולה של האדם כך שיוכל להתקרב יותר ויותר אל החיים שהיה רוצה עבור עצמו. 

ביום העיון הזה אנחנו מזמינים חברים לדרך להיות בדיאלוג פורה, הנובע מהסתקרנות הדדית ורצון לצאת ממנו מעט אחרת, עשיר יותר, עם נקודת מבט נוספת הנולדת מתוך הדומה והשונה בין הגישות. ביום העיון יערכו ארבע שיחות בנושאים אשר מסקרנים את בני השיח ומקווים שיסקרנו גם אתכם.

יום העיון נערך ב-30.10.20 - וניתן לרכוש הקלטות אליו בלינק

לרכישת ההקלטה

תוכנית יום העיון:

פתיחה - ד"ר רן אלמוג. 

שיחה ראשונה: 

הדס פרי ואור פרי - גוף שפה, תחושה מחשבה,  איש אישה. על צמדי הניגודים ביוגה, בפסיכותרפיה ובחיים עצמם. 

ניגודים נוכחים בתודעתנו כל הזמן. הם מופיעים בתגובה לגירויים שונים במציאות, שבה איו ניגוד, אין זהות, ואין הפך. הפעולה הקוגניטיבית אשר יוצרת ניגודיות נקראת בתיאוריית מסגור היחסים (RFT): מסגרת של ניגוד (frame of opposition), והתבוננות בה שופכת אור על הדרך בה מסגור שכזה משפיע על בחירותינו והוויתנו. ביוגה ההתייחסות היא ל"צמדי הניגודים" (dvandva) ולאופן בו התרגול מבקש לזהות את המופעים שלהם, להחזיקם, ולמצוא את דרך האמצע. השיחה תעסוק ביחס המוענק לניגודיות במסגרת המרחב הטיפולי ובתרגול היוגה.

שיחה שניה: 

חני בירן וליאור בירן - החיים כתנועה מתמדת. 

השיחה תעסוק בדומה ובשונה בין ההגות הפילוסופית של הפסיכואנליטיקאי ווילפרד ביון לבין הפילוסופיה שבבסיס ACT, זאת בהתמקדות בחיפוש התנועה בחדר הטיפול ובחיים עצמם לכיוון חיוניות ומשמעות. אחד האתגרים שלנו בטיפול (ובחיים) הוא לצאת מהמוכר והידוע, לשנות את הדפוסים הכובלים אותנו בחזרתיות ולפתוח את הדרך לחיים מלאים יותר. נדון באתגר זה תוך שימוש בחשיבה אנליטית לצד חשיבה ביהביוריסטית וננסה להפגיש בין השתיים.

שיחה שלישית: 

ד"ר מירב אלמוג וד"ר רן אלמוג  - act ושוטטות. 

השיחה תעסוק במפגש בין נקודת מבט פילוסופית, ובפרט פנומנולוגית, על תופעת השוטטות העירונית ובין גישת ACT. נקודת המבט הפילוסופית אודות השוטטות רואה את המשוטט ככזה אשר נע בעיר ללא יעד או מטרה מוגדרת, ללא פעילות הברורה לו מראש, אך עם כוונת חיפוש, שיכולה להתפתח לדבר מה מסעיר, כמו גם לאירוע בנאלי. בעצם פעילות זו הוא מצד אחד מנכיח עצמו כמי שאינו שותף מלא לפעילות העירונית, לחיי היומיום העמוסים מלאי המשימות של העיר, ומצד שני, גם אינו צופה באופן פסיבי לגמרי במתרחש. באופן זה, השוטטות מאפשרת לראות את העולם באופן שונה, כמו גם לשמר במשוטט את יכולת הפליאה, ההשתאות וההשתהות אל מול עצמו ואל מול העולם. רעיונות אלה יעמדו במוקד השיחה שבה ננסה ליצור מפגש פורה בין הפילוסופיה של השוטטות ובין התהליכים הטיפוליים ב-ACT והגישה הבסיסית של ACT לעבודה הטיפולית.

שיחה רביעית: 

אבי פאר וליאור גילעד - העברה בין דורית של חופש ומשמעות: אבאבת - בודהיזם ו-ACT. 

אב (אבי פאר, מורה לבודהיזם), ובתו (ליאור גילעד, פסיכולוגית קלינית, מורה ומטפלת בגישת ACT), בדיאלוג על המשותף בין התפישות ועל הדרך הלבדית והמשותפת בה הם צועדים, כל אחד/ת בדרכו/ה.

 

סיכום ומחשבות אחרונות. 

לרכישת ההקלטות 

על המרצים:

 

הדס פרי - תלמידה ומורה ליוגה, חוקרת את הקשרים בין גוף ותודעה דרך תנועה, נשימה והתבוננות. מלמדת ומלווה בעיקר נשים בתקופת ההריון והלידה בגישה המשלבת מגוון שיטות וסגנונות (והיא גם בת הזוג של אור פרי).

אור פריפסיכולוג קליני שלומד ומלמד ACT במספר מסגרות. משתדל להישאר פתוח וסקרן בעבודתו הקלינית ובחייו (והוא גם בן הזוג של הדס פרי).

חני בירן - פסיכולוגית קלינית מדריכה, פסיכואנליטיקאית מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה ואנליטיקאית קבוצתית (והיא גם האמא של ליאור בירן).

ליאור בירן - פסיכולוג קליני מדריך, עובד כפסיכולוג אחראי במרפאת מבוגרים, מרכז בריאות הנפש שלוותה. מטפל, לומד, מלמד ומדריך בגישת ACT (והוא גם הבן של חני בירן).

ד״ר מירב אלמוג - חוקרת ומרצה לפילוסופיה, אשר מתמחה בפילוסופיה קונטיננטלית של המאה ה-20, ובמיוחד, בפנומנולוגיה, אקזיסטנציאליזם, ואסתטיקה. תחומי מחקרה ופרסומיה העכשוויים עוסקים בשאלות הנוגעות לגופניות, יחסים אינטר-סובייקטיביים,  ואינדיבידואליות תוך קישורם למצב קיומי של חיי יומיום עכשוויים. היא מרצה במכללת סמינר הקיבוצים ובאוניברסיטת חיפה (והיא גם האחות של רן אלמוג).

ד"ר רן אלמוגפסיכולוג קליני וד"ר לסוציולוגיה. הוא משתמש ב-ACT  כאוריינטציה טיפולית המרכזית בעבודתו וכן כותב אודות ACT ומרצה בתוכניות להכשרה ב-CBT  ומול צוותים טיפוליים. מנהל אקדמי של התוכנית להכשרה ב-ACT במסגרת בית הספר ללימודי פסיכותרפיה אינטגרטיבית במכללה האקדמית של תל אביב יפו. בעל קליניקה פרטית לטיפול פסיכולוגי (והוא גם האח של מירב אלמוג).

אבי פאר - הולך בדרך הבודהיסטית מזה 25 שנים, מלמד בודהיזם ומדיטציה במסגרות שונות, כותב ומתרגם מאמרים וספרים על בודהיזם. ממייסדי "בודהיזם בישראל" (והוא גם האבא של ליאור גילעד).

ליאור גילעדפסיכולוגית קלינית. עובדת בקליניקה פרטית עם מתבגרים ומבוגרים. מטפלת, מלמדת ומדריכה בגישת ACT (והיא גם הבת של אבי פאר). 

פרטי הרשמה

עלות הגישה להקלטות יום העיון - 160 שקלים. 

ההקלטות יהיו זמינות עבור הנרשמים למשך כחודשיים מיום הרכישה. 

להרשמה יש ללחוץ על הלינק (התשלום באשראי), ממנו תועברו לדף התשלום: 

קישור לדף התשלום

לאחר ההרשמה תקבלו חשבונית עבור התשלום למייל ומעט לאחר מכן (עד מספר שעות) לינק להקלטות.